Contribuiţi cu 2% la finanţarea asociaţiei noastre !

Pentru a directiona 2% din impozitul dvs. pe venit catre Asociatia Beneficiarilor Bursei Speciale „Guvernul Romaniei”, va rugam sa folositi urmatoarele date in declaratia dvs.:

Asociatia Beneficiarilor Bursei Speciale „Guvernul Romaniei” (ABBSGR)
Cod de inregistrare fiscala: 22659453
Nr cont IBAN RO41 RZBR0000060009795297
Raiffeisen BANK
Unitatea Bucur Obor, Bucuresti; Cod unitate : 419

Ce veti finanţa?

Asociaţia noastră deţine un portofoliu de proiecte pentru care doreşte să obţină finanţare prin Instrumentele Structurale. Banii strânşi prin campania 2%  vor fi folosiţi pentru partea de cofinanţare a proiectelor.

Respectând principiul transparenţei, ne angajăm să vă ţinem informaţi cu privire la sumele strânse şi modul de cheltuire a banilor.

Ce trebuie sa faceti?

Pasul 1. Alegeti un domeniu si o organizatie catre care vreti sa directionati 2% din impozitul dvs. 
Pasul 2. Aflati datele de contact ale organizatiei. Aveti nevoie de urmatoarele informatii:

* Numele organizatiei
* Codul de identificare fiscala (codul fiscal)
* Contul organizatiei in format IBAN

Pasul 3. Completati datele pe declaratia de venit global in functie de sursa dvs. de venit
 
a) daca aveti venituri din salarii:
 
• completati  Declaratia 230 (punctele A si B) NB - cei care folositi declaratia descarcata de pe site-ul nostru, aveti punctul B pre-completat cu datele noastre! :)
 
b) daca aveti venituri din alte surse (cedarea folosintei bunurilor, drepturi de autor, etc):
 
• completati Declaratia 200  (punctul III) NB - cei care folositi declaratia descarcata de pe site-ul nostru, aveti punctul III pre-completat  cu datele noastre! :)


Nu va faceti probleme daca atunci nu cunoasteti suma corespunzatoare a 2% din impozit. Va fi calculata de catre organele fiscale. Puteti lasa casuta necompletata.

Pasul 4. Trimiteti prin posta declaratiile administratiei financiare de la domiciliul dvs. sau depuneti-o chiar dvs. Termenul limita este 15 mai 2009!

Asta-i tot!

Prin acest gest v-ati adus contributia la buna cheltuire a fondurilor publice si ati contribuit la o viata mai buna in comunitatea dvs.! Pana la 31 decembrie administratia financiara va centraliza toate informatiile si va vira sumele stranse catre organizatiile beneficiare.

Pentru a intelege mai bine acest mecanism va rugam sa cititi in continuare.

Ce inseamna 2% pentru contribuabili ?

Prevederea 2% este un mecanism de transparenta fiscala prin intermediul caruia contribuabilii persoane fizice pot sa directioneze 2% din impozitul lor pe venit catre o organizatie neguvernamentala (asociatie sau fundatie). Puteti astfel decide catre cine merg (2%) din impozitele dvs.!

De ce e bine sa folositi aceasta prevedere?
Nu va costa nimic!
Cei 2% pe care-i puteti aloca ONG-ul nostru nu se adauga la impozitul platit de dvs., ci este scazut din din suma care ajunge in bugetul statului si redirectionat catre destinatia pe care dvs. o decideti.
In fapt, prin aceasta masura, se da posibilitatea cetateanului de a hotara el insusi, intr-o anumita limita, care sunt cauzele pentru care merita sa se cheltuiasca banii publici! Puteti astfel ajuta la rezolvarea unei probleme pe care o considerati importanta pentru dvs., directionand 2% din impozitul pe care oricum l-a-i plati statului catre o organizatie non-guvernamentala care isi propune sa o rezolve.

Infomatii suplimentare puteti gasi si pe siteul www.doilasuta.ro